Cywilizacja poprzez wieki. Zabawka dla trochę starszych dzieci

cywilizacja-poprzez-wieki-11

Logika zaprowadzi Cię z punku A do punktu B. Wyobraźnia zaprowadzi Cię wszędzie.

Albert Einstein

Doprawdy nie wiem, dlaczego określenie „duże dziecko” budzi wyłącznie negatywne skojarzenia. Ludzie, w których od czasu do czasu nie budzi się wewnętrzne dziecko, muszą być strasznie biedni i nieszczęśliwi. Oczywiście ubodzy duchem, gdyż nie wątpię, że robią karierę zawodową w urzędach i tym podobnych placówkach.  Ciesząc się, że nie wybrałam podobnej drogi, karmię nieustannie swoje wewnętrzne dziecko – ostatnio przede wszystkim powieściami fantasy i planszówkami.

f48d9304d0f553a4c2d7d229c8a7f78fPonieważ moim zdaniem Dzień Dziecka jest dla wszystkich, nie tylko dla najmłodszych, co roku z tej okazji coś się w domu pojawia.  Ubiegłorocznym nabytkiem była nie tylko gra „Kolejka”, ale także badminton. Polecam serdecznie, bo jest to naprawdę wyśmienita zabawa, a człowiek ani się obejrzy, jak się okazuje, że przeszło godzinę biegał i machał. Łatwo złapać bakcyla. Jeszcze łatwiej zarazić się manią na tle „Cywilizacji poprzez wieki”, która mieści się w moim ścisłym „Top 5” najlepszych planszówek. Przeganiają ją tylko Osadnicy z Catanu i Carcassonne, ale tylko dlatego, że mają lepsze możliwości gry dla 2 osób.

Zasad gry nie da się wytłumaczyć ot tak, z marszu. Instrukcja jest obszerna nie bez powodu, a zawiera aż 3 tryby gry – od najprostszego po ekstremalny. Już najprostszy wymaga uważnej lektury instrukcji, i to nie jednokrotnej, w średnim dochodzą dodatkowe możliwości, a jak do tej pory nie udało mi się jeszcze dotrzeć do najwyższego. Przede wszystkim dlatego, że rozgrywka może potrwać ok. 4 godziny. No i w przeciwieństwie do wielu innych planszówek w tutaj nie ma jednego stałego patentu na wygraną, a zatem nie ma mowy o nudzie, więc nawet na łatwiejszym poziomie można rozegrać wiele gier, a każda z nich będzie inna. W zależności od tego, którego lidera uda się zatrudnić, jakie technologie wynaleźć albo czy mamy wystarczającą liczbę wolnych robotników, którzy mogą pracować w kopalniach, rozgrywka może potoczyć się w diametralnie różny sposób. Możliwości jest naprawdę pełne spektrum. Budowa budynków miejskich, cudów, rozwijanie armii.  Można nawet zdecydować się na rewolucję ustrojową i zamienić  tyranię na monarchię albo demokrację. Naturalnie należy także zadbać o właściwe proporcje między punktami kultury a nauki.  Kultura daje sporo punktów zwycięstwa, ale bez żarówek nie uda się niczego wynaleźć. Fajnie mieć armię, ale zanim zyskasz odpowiednią przewagę,może nadejść ostatnia runda, w której nie możesz atakować.

Generalnie Cywilizacja jest warta swojej (wcale nie małej) ceny, bo zapewnia rozrywkę na wieeeeleeee wieczorów. Pocieszające jest także to, że gdy już raz pojmiesz zasady, możesz odłożyć instrukcję, która nie jest już do niczego potrzebna. Wszystko jest napisane na kartach, po prostu. Nie ma dodatkowych reguł, wyjątków, wymagań itp. Polecam serdecznie i coś czuje, że już wiem, co będzie nam zajmowało czas w ciągu najbliższych tygodni.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: