-„Mam malutkie pytaneczko o fakturkę…”

6374991– “Już pakuję w kopertunię i idę na pocztunię, aby wysyłać liścikiem priorytecikiem”

Czasem taką sarkastyczną odpowiedź mam już na końcu języka, ale cóż… Nasz klient i tak dalej. Człowiek cierpi więc w sobie i przechodzi nad tym dictum do porządku dziennego, gdyż, niestety, subtelne aluzje w stylu “Tak, slucham jakie ma Pan/i pytanie ?” nie odnoszą rezultatu.

Wydaje mi się czasem, że nasze społeczeństwo ogarnia powoli degeneracja umysłowa i co najmniej połowie powinni odebrać matury. Można się bowiem domyślić, że co najmniej połowa z nich nie ma pojęcia, po co u licha stosuje się zdrobnienia. A stosuje się je uwaga, aby: zaznaczyć, że coś jest mniejsze od czegoś innego, pokazać swój stosunek emocjonalny – pozytywny lub pogardliwy. Amen, koniec i kropka. Trzeciego wyjścia nie ma.

Gdybym zatem chciała być szczególnie złośliwa to powinnam spytać czy owa faktura ma być bardzo mała ewentualnie zdobiona np. w kwiatki, skoro tak się o niej pieszczotliwie wyraża. Do jasnej anielki – nie kaleczmy polskiego!

Wóz i wózek to wbrew pozorom nie to samo, podobnie jak krowa i krówka. Ta ostatnia może być co prawda małą krową, ale znacznie częściej bywa cukierkiem. Płytka nie jest tożsama z małą płytą, a manierka nie jest przykładem szczególnie eleganckich manier, aczkolwiek w epoce bidonów roczniki ’90 i mniej mają prawo nie wiedzieć ki czort. Mam też szczerą nadzieję, że nigdy nie usłyszę/przeczytam, że nowela Konopnickiej to “Dymek”, a polscy piłkarze niestety znowu nie są w “foremce”.

2 Responses to -„Mam malutkie pytaneczko o fakturkę…”

  1. upload fotek pisze:

    Świetnie wszystko przedstawiłeś, jednak nie rozmyślasz, że troszeczkę za bardzo ogólnikowo? Potrafiłeś wybitniej skupić się na tym temacie.

  2. www pisze:

    It’s very trouble-free to find out any matter on net
    as compared to books, as I found this article at this site.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: