Bazar smoleński. Tragifarsa w nieskończonej ilości aktów.

Polaków nie obchodzi wyjaśnienie tajemnicy katastrofy pod Smoleńskiem. Zdecydowanej większości z nich nie interesuje czy wrak samolotu zostanie w Rosji czy nie, czy został umyty czy wysadzony w powietrze. A już zdecydowanie nie mają zamiaru obchodzić kolejnych rocznic katastrofy. Przynajmniej tak twierdzi 80% z pytanych, a to o wiele więcej niż zwykle chodzi na wybory.

Dlaczego ? Tutaj mogę odpowiedzieć wyłącznie za siebie, ale w moim skromnym mniemaniu powodów jest co najmniej 3.

Przyczyna pierwsza  – Lech Kaczyński

Generalnie Kaczyński nie był ani lubiany ani szanowany ani uważany za dobrego prezydenta. Gdyby faktycznie prezydentura Kaczyńskiego sprawiła coś więcej niż to, że staliśmy się pośmiewiskiem w Europie, gdyby jego brak uważany był istotnie za tragedię i nieszczęście dla Polaków zapewne interesowalibyśmy się tematem bardziej. W końcu od lat z zainteresowaniem czytamy o okolicznościach śmierci generała Papały i chcemy wyjaśnień. Miliony ludzi interesuje dlaczego musiał umrzeć Popiełuszko, jakie były przyczyny zamachu na Jana Pawła II albo na JFK. Kto zyskał, kto stracił i dlaczego nie udało się tym zdarzeniom zapobiec? Śmierć Lecha Kaczyńskiego nie zmieniła w moim życiu niczego na gorsze ani na lepsze. No, może poza tym, że przez 2 tygodnie po katastrofie nie włączałam telewizora, bo miałam dosyć ckliwych bredni i obłudy,  co miesiąc stoję w korkach z powodu cyrków pod Pałacem Prezydenckim, a wstydzić muszę się nie za „irasiad” tylko za „bul”.

Przyczyna druga – komercja, zysk, zarobek i profit

Podobnie jak ostatnio szopka z Madzią, matką Madzi, ojcem Madzi i wszystkim Madzi, katastrofa smoleńska była przykładem tego jak na tragedii ludzkiej zbić pieniądze. Mogłoby się zdawać, że wrak to centrum handlowe albo środek bazaru, otoczony budami sklepów i sklepików. Jako pierwsze do żłobu z kasą rzuciły się media i stacje telewizyjne, które nabijały sobie oglądalność  dochody z reklam ekskluzywnymi reportażami (spod brzozy, znad brzozy, spod trumny, obok wraku…) i ckliwymi wywiadami z koleżanką ze żłobka pani posłanki, kuzynem wujka męża siostry pana posła i tak dalej. Kolejno wystąpili sprzedawcy kwiatów, zniczy i  pseudopamiątek typu guzik ze zdjęciem. Dalej posiadacze zdjęć pary prezydenckiej. Producenci flag. Gdzieś w międzyczasie przydarzyła się książka pana Kraśko, napisana  w 2 tygodnie po katastrofie, aby czasem go ktoś nie ubiegł, bo wiadomo, że pierwszy bierze wszystko kolejni zbierają ochłapy… Żenujące widowisko. Przypominało trochę słynną walkę o sukno w Potopie – kto urwie więcej i sprzeda drożej. A jeśli nie sukno to może chociaż gatki albo skarpetkę.

Przyczyna trzecia – Jarosław Kaczyński i jego objazdowy cyrk

„Największy polski patriota” (nawiasem mówiąc ciekawe czy już nauczył się naszego hymnu?)”miłościwie nam panujący” pan [tfu!] Prezes jeszcze dobrze wrak nie opadł a już miał ze 100 teorii spiskowych i miliony winnych. Winni byli przede wszystkim ci, którzy głosowali na Tuska, bo gdyby to on był premierem to… wszyscy wiemy co, nie będę się rozpisywać, ale generalnie żylibyśmy w niebie na ziemi (albo chociaż Katolandzie) a umiłowany, poległy pan Prezydent miałby eskadrę bombowców na własny użytek. Albo może F16, nie znam się. Winny był cały rząd i cały sejm i prezydent USA też, bo nie chciał się mieszać w sprawy śledztwa. Winny był nawet wulkan, który wybuchł nie w porę i brzoza i mgła i … No dobrze, mniejsza już nawet o winnych, ale ten język! Nie było żadnej katastrofy, był zamach, byli polegli (zapewne na posterunku), haniebnie zdradzeni o świcie, zamordowani… Hmm… w sumie nie pamiętam czy Jarosław Kaczyński posunął się do zwerbalizowania tego zarzutu, ale nawet jeśli nie to i tak wszyscy wiemy co pan prezes o tym myśli. No dobrze, na  temat języka pana Prezesa już pisałam, więc nie będę popełniać plagiatu sama z siebie.

Natomiast jeśli chodzi o popisy oratorskie pana Prezesa to ostatnio szczególnie „podobało” mi się przemówienie z okazji 2. rocznicy katastrofy. Tak bardzo, że potrzebowałam tygodnia, aby dojść do siebie i o tym napisać! Normalnie diabeł założył komżę i ogonem na mszę dzwoni! Sama nie wiem czy bardziej oburzające było przeplatanie okrzyków „Hańba” i „Zło dobrem zwyciężaj”, bo ani rusz nie mogłam się w tychże okrzykach owego dobra dopatrzeć czy też generalny misz-masz wątków i tematów.  Sama uroczystość przebiegła typowo – z jednej strony była msza i wzniosłe słowa, a tuż obok stała szubienica i hasło „mordercy”, „zdrajcy”.  Z jednej strony było nawiązywanie do jedności i pójścia „w jedno ramię”(czyli jak ?) z drugiej strony obrażanie prezydenta, premiera i wszystkich tych, którzy jakoś nie wierzą w teorie spiskowe i wybuchy. No i  co wspólnego z katastrofą ma reforma edukacji (fakt – idiotyczna) albo reforma finansów Kościoła? I ci polegli i pomordowani… nie chciałabym obrażać niczyich uczuć, ale litości!  Czy naprawdę muszę czcić jak świętych męczenników tych, którzy nie wiadomo po co i na co (jak by to rzekła moja babcia)  pogonili na drugie obchody rocznicy zbrodni katyńskiej za Lechem Kaczyńskim? Który musiał mieć własne, osobne obchody. Bardziej polskie. Bardziej patriotyczne. Bardziej Kaczyńskie. A teraz rzeczywiście mamy klękać przed pieniaczem gloryfikującym innego pieniacza, który rzekomo został zamordowany.  Myślał by kto, że  i prawda (kolejne trafne powiedzonko babci). Kto i po co mordowałby polityka, który nie miał ani żadnej realnej władzy, ani szczególnego autorytetu, ani nie wygrałby kolejnych wyborów, więc najdalej za pół roku były z nim spokój?!

Tak czy wspak, dzięki wam dobre moce za Jarka i jego wyskoki, bo ludzie mogliby zapomnieć dlaczego nie należy głosować na PiS. PO jest beznadziejne. Wszystkie partie są beznadziejne i ich rządy nie wróżą niczego dobrego, ale PiS znowu u władzy to czysta katastrofa. No, chyba, że jest się miłośnikiem tego granego od 2 lat spektaklu pod tytułem: Bazar smoleński. Tragifarsa w nieskończonej ilości aktów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: