Szklane drzwi, szklane domy, szklane kule…

Dziennikarz, krytyk literacki, redaktor… Mam wrażenie, że z biegiem lat te pojęcia coraz bardziej się dewaluują. Coraz mniej dziennikarzy pisząc dba o rzetelność wypowiedzi, jej poprawność, obiektywność, szacunek w stosunku do adresatów wypowiedzi, do czytelników. Coraz mniej dziennikarzy dba po prostu o jakość. Za wierszówkę zapłacą przecież i tak.

Kiedy zobaczyłam na portalach informacyjnych zapowiedź kolejnego spotu wyborczego, nazywanego również informacyjnym autorstwa PiS, w którym pan JK otwierać miał szklane drzwi, symbolizujące zdaniem speców od marketingu nie wiadomo co, ale zapewne coś postępowego, europejskiego i młodzieżowego, pierwszym moim skojarzeniem były szklane domy Żeromskiego. Taką samą utopijną wizją jak owe domy jest to, że Kaczyńskiemu uda się coś, co nie udało się nikomu przed nim, że wiem, że za rękę poprowadzi mnie do Europy. Czy w końcu komukolwiek Jarosław Kaczyński kojarzy się z otwartością na cokolwiek ? Chyba tylko na podszepty wężowych języków. I niewiele więcej. No, może jeszcze na kolejne teorie spiskowe. Zatem tę wspaniałą wizję musiał ktoś zobaczyć w szklanej kuli, która spadła i jemu i całemu otoczeniu na głowę, skoro nikt go od tego pomysłu nie odwiódł. Z drugiej strony… Twardego elektoratu Pis nie ruszy nawet bomba, a regularne oglądanie oblicza umiłowanego prezesa nawet w głupawych spotach i nielogicznych przemówieniach utwierdza ich w tym uczuciu. Jest super, jest super, więc o co mi chodzi ?

A chodzi mi wcale nie o jakość spotów wyborczych, ale o to, że wszystkim dziennikarzom spot skojarzył się wyłącznie z oczekiwaniem na wyprzedaż, co nadal bardziej popularne jest w Stanach czy w Japonii niż u nas. To jakiś znak czasu. Nikt nie ma już skojarzeń z literaturą, jedyne co przychodzi na myśl to centra handlowe i motłoch, tratujący się w pogoni za ekskluzywnymi gaciami, opatrzonymi stosowną metką i/lub twarzą Lady Gagi.

Szklane domy już mamy, tylko mit o nich jak to mit uległ zapomnieniu… Ale przecież jest super, jest super więc o co mi chodzi ?

One Response to Szklane drzwi, szklane domy, szklane kule…

  1. Dallas pisze:

    Ciekawe teksty, dobra tematyka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: