Chciała odejść od męża – sąd skazał ją na obcięcie nosa i uszu


Za co wolno okaleczyć człowieka w majestacie prawa ? Za przestępstwo popełnione ze szczególnym okrucieństwem – morderstwo, brutalny gwałt,  pedofilię? A nawet i wówczas wiele z nas miałoby wątpliwości czy to na pewno  uzasadnione. 18-letnia Aisha została pozbawiona nosa i uszu tylko za to, że  chciała odejść od męża-tyrana.

Aisha miała nieszczęście urodzić się i żyć w Afganistanie, rządzonym przez  fanatycznych Talibów. W państwie gdzie kobiety nie mają żadnych praw.  Kobieta jest rzeczą, najpierw poddana władzy ojca, potem męża, którego w  najlepszym razie wybierają jej rodzice, w najgorszym przedstawiciele władzy.  Aisha została wydana za mąż siłą, a członkowie nowej rodziny z mężem na czele traktowali ją jak niewolnicę, jak rzecz. Bicie, wyzwiska, upokorzenia – taka była jej codzienność. Dziewczyna bojąc się, że zostanie zakatowana na śmierć uciekła od męża. Niestety nie miała szczęścia, została złapana przez patrol Talibów, którego dowódca, pełniący zarazem obowiązki sędziego wydał surowy wyrok na nastolatkę, Miała zostać przykładnie ukarana za nieposłuszeństwo. Przecież zhańbiła siebie i swojego męża, splamiła honor rodzinny. Ten „honor” przez który miliony kobiet afgańskich cierpią od pokoleń.  Oszpecenia 18-letniej żony dokonał sam „poszkodowany”, obciął jej uszy i nos, a potem dziewczynę porzucono by wykrwawiła się na śmierć.

Aisha miała szczęście, została znaleziona przez patrol amerykańskich żołnierzy, opatrzona a następnie ukryta w ośrodku dla kobiet. Cudem nie doszło do zakażenia, które mogło być gorsze niż sama utrata krwi.  Teraz w ciągłym strachu, że jej domowy kat ją odnajdzie, dziewczyna czeka na wyjazd do USA, gdzie ma przejść operację rekonstrukcji twarzy.Miała szczęście, że znaleźli się ludzie, którzy chcą i mogą jej pomóc. Kolejny szczęśliwy zbieg okoliczności w życiu tej afgańskiej dziewczynki, która do tej pory nie miała go w nadmiarze.

Zdjęcie bestialsko okaleczonej 18-letniej Aishy znalazło się na okładce magazynu ‚Time”, aby pokazać całemu światu jak w XXI wieku traktowane są kobiety w Afganistanie. A także po to,
by pokazać jaki los czeka kobiety, jeśli amerykańskie wojska opuszczą Afganistan. Jakie życie i jakie traktowanie muszą te kobiety znosić od wieków. Kobiety i dziewczynki, gdyż Aisha zaledwie osiągnęła pełnoletność, a wydawanie za mąż o wiele młodszych od niej jest na porządku dziennym.

Kiedy my, Polki, narzekamy na dyskryminację kobiet, panujący u nas archaiczny patriarchat i nadmierną ingerencję Kościoła w każdy aspekt naszego życia,  powinnyśmy tym mocniej uświadomić sobie, że są kobiety, które mają większe zmartwienia niż to, że zarabiają o 1/3 mniej niż kolega na identycznym  stanowisku. Takie, których zdrowie i życie są w ciągłym niebezpieczeństwie.  Kobiety, które muszą nosić upokarzające burki, które bez zgody i asysty  męskiego opiekuna nie mogą nawet wyjść na ulicę, nie mają prawa do edukacji,
własności. Które są okaleczane w majestacie prawa za próbę ratowania  własnego życia i godności.

Warto spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa i robić wszystko, chociażby  poprzez upominanie się o ich los, by podobne sytuacje nigdy więcej nie miały miejsca.

4 Responses to Chciała odejść od męża – sąd skazał ją na obcięcie nosa i uszu

 1. Emili pisze:

  To co zrobiono tej kobiecie do hańba nie tylko dla Afganistanu ale dla całego świata! Za to, że inne kraje nie reagują na niewolnictwo, które jeszcze w tym wieku ma miejsce.
  Szkoda tylko końcowego komentarza – zupełnie nie na miejscu. To zrozumiałe, że wszelkie kłopoty bledną przy takiej tragedii ale dyskryminacja powinna być tępiona na każdym szczeblu. My w Polsce nie mamy takich problemów ale tylko, że przez wieki nie zgadzałyśmy się z dominacją mężczyzn i wywalczyłyśmy sobie miejsce w kulturze i prawo do kształcenia. Dlatego każdą nierówność należy zwalczać. Jako kobiety natomiast powinniśmy głośniej krzyczeć o prawa kobiet w islamie.

 2. Noemi.i pisze:

  Witaj, Emili ma świętą rację. Nie możesz wyciągać wniosków typu „pobił mnie tylko 10 razy, inne mają gorzej, są bite codziennie”. Oczywiście, że kaliber krzywd inny, ale to nie znaczy nigdy, że wolno się godzić i przyjmować krzywdę jako oczywistość.

 3. jan pisze:

  Temu brudasowi Allach Akhbar zrobiłbym to samo. Pieprzyć Allach Akhbar!!! Fuck Allach Akhbar.

  • Islam wkracza do Europy a wraz z nim wkroczy ta „kultura”. Pomyślcie, kobiety, dobrze, co się z wami stanie, gdy zamiast naszego prawa zostanie wprowadzony szariat – stracicie wszelką godność, po prostu przestaniecie być ludźmi, a za bunt będzie czekała was taka kara jak na tej fotografii. Muzułmanie niech zostaną u siebie – oni wciąż żyją w okolicach VII wieku, a teraz mamy wiek XXI i nijak mają się do współczesności. Pokazuje się nam bogactwa Arabii, Emiratów, ale nikt już nie mówi, że to wszystko zbudowali niemuzułmanie za pieniądze z ropy. Jeśli ropa się skończy, bogactwo Arabii przeminie. Uchodźcy islamscy przybywają do Europy, aby mieć lepsze życie. Uciekają od biedy krajów islamskich. Lecz ciągną za sobą islam, który ich do tej biedy doprowadził. Jeśli państwa europejskie upadną, to bieda zapanuje w całej Europie. Dlatego absolutnie powinniśmy się sprzeciwiać islamskiej inwazji na nasze kraje. Oni nas nie ubogacą, lecz totalnie zniszczą, jak robili to ciągle od 1400 lat z podbitymi krajami. Wystarczy zaglądnąć do historii. Był przez pewien czas rozkwit kultury arabskiej, jednak gdy w to wszystko wmieszał się Islam, nastąpił regres trwający do dziś – co takiego wnoszą kraje islamskie do cywilizacji świata? Islam? Wolne żarty. Islam = zniewolenie, upokorzenie, poniżenie człowieka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: