Three wise monkeys ?

nie wiem ale czy powinienem wiedzieć

skoro inni tez nie wiedza

nie mówię ale czy powinienem mówić

skoro inni tez nie mówią

nie dbam(..)

nie rozumiem (…)

nie rozpaczam(…)

ja to inni

J. Kornhauser, Gra


Przysłowie japońskie nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego zakorzeniło się na dobre w polskiej kulturze. W oryginale jest częścią nauczania boga Wadziry i mówi, że kto nie widzi zła, nie słyszy zła, nie mówi o złu, ten sam chroni się przed złem.

U nas wygląda to nieco inaczej, ludzie nie nie zauważają nie tyle zła co, wydaje im się, że to o czym się nie mówi nie istnieje. Tym sposobem nie mówi się u nas o wielu trudnych problemach: maltretowanych kobietach, wykorzystywanych seksualnie dzieciach, zgniliźnie moralnej w Kościele. Elegancko zamiatane pod dywan śmieci tworzą tymczasem coraz bardziej nawarstwiającą się górę problemów, o które nie jest trudno się potknąć. Nawet jeśli już coś spod tego dywanu wypadnie to wypracowaliśmy sobie na tę okazję własne przysłowia Zły to ptak co własne gniazdo kala, Cisza nad tą trumną… Panuje powszechne przekonanie, że co w rodzinie to wewnętrzna sprawa, podobnie w kościele nie tylko katolickim, państwie. Cisza nad trumną trwa a za milczącym przyzwoleniem ogółu mają miejsce kolejne życiowe dramaty osób, których problem przemilczano.

Milczenie owieczek – tak zatytułowano książkę poświęconą kobietom, które w milczeniu, samotności i upokorzeniu przezywają najtrudniejsze chwile w życiu – niechcianą ciążę, aborcję…; którym odebrano prawo głosu, prawo decydowania o sobie samych. Wobec dramatów których ludzie zachowują się jak owe japońskie małpy – nie widzą, nie słyszą, nie mówią. Tak samo książka ta mogła dotyczyć przecież dziewczyn zmuszanych do prostytucji, dzieci alkoholików, które w milczeniu, często przez wiele lat patrzą na zło i nic nie mogą na to poradzić. Wszystkich tych, którym odebrano prawo głosu.

Three wise monkeys… Czego jednak wymagać od obcych ludzi, nawet jeśli nie reagują na to, że jakiś dwumetrowy bandzior wyrywa ci torebkę, skoro dokładnie to samo robią osoby, które uważało się za przyjaciół. Pod wrażeniem The Beautiful Mind zagaiłam rozmowę o geniuszu i wyimaginowanych przyjaciołach. W odpowiedzi zobaczyłam: mam, mnóstwo, w takim sensie że imaginuję sobie że są oni moimi przyjaciółmi, a tak naprawdę mają mnie w dupie. Stwierdzenie na poły żartobliwe, ale jakże bolesne w swej prawdziwości. Ludzie, których uważało się za bliskich znajomych, nie skiną nawet palcem jeśli przytrafi ci się nieszczęście, niesprawiedliwość. Oni także zachowują się jak japońskie małpy – nie widzą, nie słyszą, nie mówią. Udają, że nie ma problemu, nic się nie stało, nawet usiłują z tobą normalnie rozmawiać, pokrywając głupkowatym uśmiechem poczucie być może jakiegoś zażenowania. Zażenowanie jednak znika szybko a milczenie trwa. Mogą cię zniszczyć, ale nikt nie odsłoni uszu, nie otworzy oczu, nie odkryje ust, aby nie stracić jakiegoś przywileju, przynależności do „elyty”. Odezwać się, stanąć w obronie osoby, która sobie na coś nie zasłużyła? Też pomysł, jeszcze i mi się oberwie. Nie ma solidarności. Wszak już się stało, tylko mogę sobie zaszkodzić. Wiadomo jak jest, wszyscy uczestniczymy w tej grze, nie ma się o co oburzać, nic osobistego. Takie są reguły gry.

Three wise monkeys …Zawsze zastanawiało mnie dlaczego „mądrych”. Od kiedy konformizm utożsamiany jest z mądrością ? Sprytem, wygodnictwem, umiejętnością asymilacji, ale mądrością ?! A może to i racja. Czy nie łatwiej i mądrzej jest zrezygnować z prób płynięcia pod prąd. Masz własne zdanie to zapomnij o nim jak najprędzej, nie opłaca się stawać w pojedynkę przeciwko stadu, nawet jeśli to tylko stado głupawych owiec:

Nie myśl tyle nie stój z boku ośle

Trzeba razem równym krokiem i na oślep

(S. Barańczak, Piosenka z megafonu)

Three wise (?) monkeys…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: